Johan Sverdrup – videre modning av fase 4
Aker BP viser til dagens melding fra Equinor, operatør for Johan Sverdrup, om modningen av en mulig fase 4-utbygging i den nordlige delen av feltet.
Avgrensningsbrønner og sidesteg i Tonjer- og Geitungen-områdene har påvist tilleggsressurser, med et foreløpig ressursestimat på 20–30 millioner fat oljeekvivalenter. Ressursgrunnlaget vil bli ytterligere avklart gjennom pågående analyser.
Utbyggingskonseptet som vurderes er en undervannstilknytning til eksisterende infrastruktur på Johan Sverdrup. Dette muliggjør en effektiv utbygging med lave enhetskostnader, lave utslipp og kort tid fra investeringsbeslutning til produksjonsstart.
Prosjektet modnes videre fram mot investeringsbeslutning, med mulig produksjonsstart i 2029.
Utbyggingen er i tråd med partnernes strategi om å maksimere verdiskapingen fra eksisterende felt gjennom økt utnyttelse av installert kapasitet og trinnvis utvikling av nærliggende ressurser.
Aker BP har en eierandel på 31,7 prosent i Johan Sverdrup. Partnerskapet består av Equinor (operatør), Aker BP, Petoro og TotalEnergies.