Informerte om senfase

Stine Bjørnvold Bakken og Bjørn-Tore Justad, som jobber offshore på Ula, ga i helgen politikere på et valgkamparrangement i Sandnes, innsikt i livet på et senfase-felt hvor sikker drift, verdiskaping og fellesskap står sterkt.

Fortsatt kraft i senfase
Ula-feltet ble satt i drift i 1986 med en forventet levetid på 10–11 år. 40 år senere, leverer feltet fortsatt over 20 000 fat olje per dag. Det tilsvarer energiforbruket til hele Oslo på en kald vinterdag.

– Det er lett å undervurdere betydningen av modne felt, men vi leverer fortsatt med høy kvalitet og sikkerhet, sier Bjørnvold Bakken, som er logistikk- og tjenesteleder.
– Vi har fortsatt 14 millioner fat igjen å hente ut før vi stenger kranene. Det føles meningsfullt å være med på den verdiskapningen helt til siste slutt.

Etter 40 år er nedstengningsplanleggingen i gang, men det betyr ikke at feltet skal settes på pause.

Vi planlegger parallelt. Det er en mye smartere måte å jobbe på enn å stenge ned for tidlig. Vi skal ta ut ressursene helt til siste dag.

Bjørn Tore Justad
Logistikkoperatør på Ula

En teknologisk pionér og fremdeles relevant
Gjennom årene har Ula utviklet og tatt i bruk teknologi som har løftet hele bransjen. Blant annet har feltet brukt vekselvis injeksjon av gass og produsert vann (WAG), noe som økte utvinningsgraden betydelig.
– Vi begynte også tidlig med modulbasert plattformdesign, sier Bjørnvold Bakken.
– Det gjorde at vi kunne oppgradere teknologien uten å bygge om hele installasjonen. I dag er dette standard i mange industrier.

En suksesshistorie bygget av folk
Både teknologiske nyvinninger og sterke fagmiljøer har gjort Ula til et foregangsfelt i bransjen. Men ifølge Stine er det menneskene som har vært nøkkelen.
– Ula er en suksesshistorie og det er takket være folkene som har stått på, helt fra dag én.

Miljøet på Ula er preget av samhold, høy kompetanse og ekte arbeidsglede.
– Det er et godt samhold og miljø på Ula. Vi har treningsrom, pokerkvelder, syklubb og kinosal. Trivsel betyr mye, sier Justad.
– I senfase får også flere mulighet til å utvide sin kompetanse med flere fagbrev. Alle her ute er nøkkelspillere.

Kompetansen fra Ula er verdifull, ikke bare for Aker BPs neste prosjekter, men også for den grønne omstillingen.
– Sjøfolk gikk til oljen. Nå er det vi som kan ta med oss erfaringen fra krevende drift i Nordsjøen inn i nye verdikjeder, blant annet havvind og karbonfangst, sier han.

Ringvirkninger på land og behov for forutsigbarhet
Ula skaper ikke bare verdi offshore. Én stilling på plattformen genererer hele sju jobber på land.
– Dette er viktig for sysselsetting både lokalt og nasjonalt, sier Bjørnvold Bakken, som svarer følgende på spørsmål om hva Ula trenger fremover.

– Ula trenger forutsigbarhet. Industrien trenger klare rammevilkår, slik at vi kan gjennomføre planene våre, og at vi sikre arbeidsplassene. Det er viktig for å klare å være dønn til stede i det arbeidet vi gjør hver dag.

Stine Bakken
Logistikk og tjenesteleder på Ula