Aker BP velger gatekunst i utsmykking av Yggdrasil
Yggdrasil er den største pågående olje- og gassutbyggingen i Norge. I tett samarbeid med Street Art Norge ruller vi nå ut et stort utsmykkingsprosjekt, der samtidsorientert street art skal sette sitt preg på alle plattformer og anlegg i Yggdrasil-området. Vinneren av oppdraget er en av Norges fremste artister, graffiti- og billedkunstner Simon Alfredo Compagnet Diaz.
Innovativt valg av kunst
Yggdrasil bygges ut med tre plattformer, omfattende infrastruktur på havbunnen, olje- og gasseksport og kraft fra land. Med Yggdrasil setter vi en ny standard for drift av et olje- og gassområde. Hele området, som strekker seg nesten 60 kilometer i Nordsjøen, skal fjernstyres fra et integrert samhandlingssenter og kontrollrom i Stavanger. Plattformene skal være ubemannet og periodevis ubemannet, arbeid flyttes fra hav til land, og det vil være færre mennesker på jobb offshore. Det krever ny teknologi, digitalisering og nye måter å jobbe på.
Samtidig som vi velger de mest innovative teknologiske løsningene i Yggdrasil, har vi også tatt en innovativ og litt utradisjonell retning i utsmykkingen.
«Gjennom kunsten ønsker vi å skape en rød tråd som binder alle deler av Yggdrasil sammen. Målet vårt er at de som jobber på våre plattformer og anlegg skal ha et godt arbeidsmiljø, og da er trivsel og stolthet knyttet til omgivelsene enormt viktig. Så utsmykkingsprosjektet handler ikke bare om estetikk. Det handler om identitet, miljø, stolthet – og kulturbygging. Derfor lyttet vi også til våre ansatte, og de ønsket gatekunst i utsmykkingen av Yggdrasil,» sier Truls Haugen, plattformsjef og prosjektleder for utsmykkingen i Aker BP.
I tett samarbeid med Street Art Norge er det valgt ut over 20 vegger både inne og ute, som skal utsmykkes på tre plattformer, to kraft fra land-stasjoner og i det integrerte operasjonssenteret i Stavanger.
En av Norges fremste artister vant konkurransen – «GAL AV LENGSEL»
Simon Alfredo Compagnet Diaz er graffiti- og billedkunstner med nærmere 30 års erfaring med Street Art, graffiti og urban samtidskunst, som dekker alt fra malerier og gatekunstdekorasjoner, til videokunst og konsert-visuals.

Diaz sitt vinnerkonsept, Gal av lengsel, er en visuell reise som blander industriens kraft med menneskelige følelser – skapt for å leve side om side med en høyteknologisk arbeidsplass.
«Jeg føler meg utrolig privilegert som får være med på å skape det som kanskje er det største utsmykkingsprosjektet innen Street Art/Samtidskunst i Europa. Det å få lov til å bidra til å legge til rette for et godt arbeidsmiljø for så mange mennesker over så mange år, er en god følelse. De ansatte blir også med i prosessen og i valget av hvordan det endelige resultatene blir. Dette gleder jeg meg enormt til», sier Simon Alfredo Compagnet Diaz
Street Art Norge står ansvarlig for gjennomføring av prosjektet i tett samarbeid med Aker BP.
«Vi skal koordinere og bidra til å gjennomføre et stort utsmykkingsprosjekt sammen med Aker BP og kunstneren. Prosjektet vil også bidra til å vise hvordan gatekunstnere og gatekunsten kan bidra til å skape en helhetlig profil og et godt arbeidsmiljø for ansatte og besøkende på alle deler i Yggdrasil. Dette blir et stort prosjekt for gatekunsten på mange måter, sier Ola Hanø / Dino Beslic i Street Art Norge.




