Summer Student 2026 – Digital Requirement
Aker BP har som mål å bli fremtidens lete- og produksjonsselskap ved å endre måten vi arbeider og opererer på. Vi setter nye standarder ved å fokusere på sikker produksjon og lave utslipp i olje- og gassindustrien.
Vi har store planer – vil du være med?
Sommerjobb i Aker BP gir deg 6-8 ukers praktisk erfaring innenfor et aktuelt fagområde. Dette vil gi et innblikk i hvordan en videre karriere hos oss kan være. Du vil bli kjent med andre studenter, bygge profesjonelt nettverk og få faglig støtte fra mer erfarne kollegaer.
Som sommerstudent vil du være en del av en avdeling som har ansvar for flyt fra et krav oppstår, til et anlegg tas i bruk og helt frem til produksjonsslutt. Vi jobber både før det settes i drift, gjennom drift, og ser på hvordan vi kan forlenge levetid. Pre-ops og levetidsavdelingen er organisert under Engineering organisasjonen i Aker BP. I denne rollen vil du tilhøre BU (business unit) og støtte enten våre prosjekter eller et eller flere Assets. Hovedformålet med din rolle er å få løst mindre konkrete problemstillinger i dialog med sluttbruker. Du vil rapportere til prosjektleder for digitale krav i avdelingen.
Typiske arbeidsoppgaver kan være:
-
Arbeide i vårt digitale kravsystem Polarion for å få samlet og delt våre krav internt og eksternt
-
Arbeide med digitalisering og forbedring av kravkvalitet
-
Følge opp avvik og forbedringer i Polarion
Eksakte arbeidsoppgaver vil bli bestemt basert på behov i selskapet kombinert med din kompetanse og interesse.
Kvalifikasjoner:
-
Du er student innen ingeniørfag eller lignende og går 3. eller 4. året.
-
Du har interesse for digitalisering og forbedringsarbeid, kunnskap om digital flyt, standarder (for eksempel NORSOK, IEC).
-
Kjennskap til Systems Engineering
-
Kjennskap til systemer og programmer kan være positivt: Polarion
-
Du har gode skriftlig og muntlig formuleringsevner på norsk og/eller engelsk.
Vi tror du vil trives i Aker BP hvis du kjenner deg igjen i dette:
-
SAFER-verdiene våre er grunnlaget for alt vi gjør. Å jobbe hos oss betyr at du identifiserer deg med å være Søkende,Ansvarlig, Forutsigbar, Engasjert og Respektfull.
-
Aker BP er et KI-først-selskap, forpliktet til å lede vår bransje i KI-adopsjon, og beveger seg raskt for å frigjøre det fulle transformative potensialet til kunstig intelligens på tvers av selskapet. Vi setter KI i kjernen av hvordan vi jobber, driver innovasjon og skaper verdi – fra å automatisere rutineoppgaver til å muliggjøre smartere beslutninger og styrke datasikkerheten.
-
Samarbeid er selve kjernen i Aker BP. Å jobbe hos oss betyr at du ønsker å være en del av OneTeam-kulturen vår.
-
I Aker BP setter vi sikkerheten først. Når du jobber hos oss, forventer vi at du gjør det samme.
-
Du er pålitelig og liker å fullføre det du har startet
-
Du har stor interesse for digitalisering og nye digitale verktøy
-
Du har interesse for hvordan data kan gjøres tilgjengelig, tolkes, visualiseres og brukes som grunnlag for anbefalinger og beslutninger
-
Du har øye for detaljer og analyse
-
Du er selvgående
Hva vil det si å være sommerstudent i Aker BP:
-
Du vil jobbe med erfarne fagfolk og få praktisk erfaring
-
Du vil få opplæring på jobb, ukentlige læringsøkter og en kick off-dag med alle de andre sommerstudentene.
-
Du vil lære om bransjen og hvordan vi jobber i Aker BP.
Lokasjoner: Stavanger, Oslo eller Trondheim. Vennligst oppgi ønsket arbeidssted i søknaden.
Send oss litt om deg selv, CV og karakterutskrift innen: 05.10.2025
Vi gjør oppmerksom på at søknader uten vedlagte vitnemål/karakterutskrifter ikke vil bli vurdert.
Vi gjør oppmerksom på at kandidater blir vurdert fortløpende.
Det gjennomføres en vurdering av tilknytning til høyrisikoland som en del av rekrutteringsprosessen for alle stillinger i Aker BP
Kontaktinformasjon: Tor Arne Oltedal – tor.arne.oltedal@akerbp.com (Operations Manager Pre-OPS & Lifetime)
About Aker BP
Aker BP is a company engaged in exploration, field development and production of oil and gas on the Norwegian continental shelf. The company operates six field centres: Alvheim, Ivar Aasen, Skarv, Edvard Grieg, Ula and Valhall, and is a partner in the Johan Sverdrup field.
Our headquarter is in Fornebu, outside of Oslo, and we have offices in Stavanger, Trondheim, Harstad and Sandnessjøen.